RSS
niedziela, 31 października 2010
SUBSTANCJA (org. THE STUFF)

 

PRODUKCJA: USA 

ROK: 1985

GATUNEK: HORROR

REŻYSERIA: LARRY COHEN

WYSTĘPUJĄANDREA MARCOVICCI

PAUL SORVINO

BRIAN BLOOM

MICHAEL MORIARTY

SCOTT BLOOM

FRANK TELFER

GARRETT MORRIS

 

RECENZJA: Drugoligowe horrory są najlepsze. Nawet jeśli zamiast hektolitrów krwi pojawia się biała... substancja. Na rynek wypuszczono nowy jogurcik, tak pyszny i tak wypromowany, że ludzie szybko uzależnili się od niego. Do stoisk z jogurcikiem zawsze stała kolejka. Konkurencja branżowa wcale nie była tym faktem zachwycona, więc najęła specjalnego agenta, aby zbadał, co takiego szczególnego jest w produkcie The Stuff. Okazało się, że do jogurtu domieszano jakąś żywą substancję z kosmosu, która robi z ludzi powolne sobie zombie. Agent wraz z producentką reklam i małym Jasonem ratują świat przed Substancją.  Film nie jest straszny, raczej tandetny i prześmiewczy, ale wydaje się, że taki miał być z założenia. Słabe efekty (blue box nie bardzo wyszedł, ale sama maź jest niezła. Zresztą, to rok 1985!) i głupkowaty scenariusz (zabójczy jogurt! Masakra!) są, jak mi się wydaje, satyrą na konsumpcjonizm amerykański - i nie tylko. Uważaj, żeby to co jesz, nie zjadło ciebie!

 

OCENA: ♦♦♦♦♦♦

10:08, nomaderro
Link Dodaj komentarz »
piątek, 29 października 2010
BULLET BOY

PRODUKCJA: ANGLIA

ROK: 2004

GATUNEK: DRAMAT

REŻYSERIA: SAUL DIBB

WYSTĘPUJĄASHLEY WALTERS (aka ASHER D)

LEON BLACK

RIO TYSON

JADITEL VITALIS

SHAREA-MOUNIRA SAMUELS

SYLVESTER WILLIAMS

LUKE FRASER


RECENZJA:  Ricky własnie wyszedł z więzienia. Nie bardzo mu się tam podobało i trwał w postanowieniu poprawy. Wyjechał po niego jego kumpel Wisdom (o ironio!) i młodszy braciszek Curtis. Wisdom uratował kiedyś życie Rickiemu, więc ten był mu dozgonnie wdzięczny. Zamiast pojechać do stęsknionej matki, Ricky pojechał do swojej panny, Shea i na imprezkę. Wszystko byłoby ok, gdyby nie to, że Wisdom zahaczył lusterkiem o wóz Godfrey'a i awantura gotowa. Wprawdzie Rick nakłonił Wisdoma do odjechania, ale potem na dzielnicy zaczęto mówić, że Wisdom to cienias i tchórz, czego ten nie mógł znieść. Wziął więc pełnego złych przeczuć Rickiego i pojechali nastraszyć Godfrey'a. Wisdom załatwił sprawę dość skutecznie, mianowicie zabił ukochanego pitbulla Godfrey'owi. Od tej pory skończyły się żarty, wywiązała się regularna walka między chłopakami Godfrey'a, a Wisdomem i Rickim. Najgorsze było to, że Rick nie chciał się w nic wplątywać, ale że miał u Wisdoma dług wdzięczności, pomagał mu. Co gorsza (jeszcze gorsza?) 12-letni Curtis postrzelił podczas zabawy swojego kumpla, Rio. Do czego prowadzi ślepa pomoc kumplom, nie odstawianie nogi i chęć zemsty? Koniec nie jest przyjemny dla bohaterów filmu.
Jest to obraz dość brutalny i niepokojący, prezentuje życie w jednej z najgorszych dzielnic Londynu, gdzie życie toczy się z dnia na dzień i każdej doby ocierasz się o śmierć, a w kłopotach tkwisz powyżej czubka głowy. Ciekawy film, mocny. Poza tym uwielbiam ten brudny, czarno-londyński slang i akcent :)

 

OCENA: ♦♦♦♦♦♦♦♦

środa, 27 października 2010
AMERICAN NIGHTMARE

PRODUKCJA: USA

ROK: 2002

GATUNEK: HORROR

REŻYSERIA: JOHN KEEYES

WYSTĘPUJĄSCOTT PHILLIPS

HAYDEN TWEEDIE

JANE TOPPAN

CHRIS RYAN

JOHNNY SNEED

KIMBERLY GRANT

HEATHER HAASE

ROBERT MC COLLUM

KRISTIN MC COLLUM

 

RECENZJA: American Nightmare to undergroundowa audycja radiowa w internecie, grająca podobno najlepszą muzę w Texasie. Jest halloweenowa noc i wszyscy sposobią się do strasznych imprezek, w tym grupa przyjaciół. Jedna z nich, Jesse na jeszcze siostrę - druga zaginęła rok temu właśnie w czasie nocy Halloween, a jej kumpli ktoś zamordował. Nic dziwnego, że Jesse i jej siostra Misty nie bawią się najlepiej. Tym bardziej, że tej nocy ktoś znowu zaczyna mordować. Jest noc, wszyscy pijani, ciemno, nikt nie zauważa zniknięcia kolejnych osób. Prawie nikt. Jesse pilnuje małej dziewczynki, a jej chłopak,  Wayne, siedzi przed komputerem, słucha audycji i chatuje z nieznajomą. Okazuje się, że owa nieznajoma, to niezła wariatka i to ona morduje przyjaciół i rodzinę Jess. W zasadzie nawet nie bardzo wiadomo, o co jej chodzi, bo na pytania ofiar 'Dlaczego?', odpowiada niezmiennie "A może ja też chciałabym wiedzieć dlaczego?". No niby pod koniec wyjaśnia się, że to jakaś zemsta, ale nie wiemy za co konkretnie i w zasadzie po co. Poza tym, gra aktorów, a już szczególnie Rochon, grającej Jane Toppan, czyli morderczynię, nie przekonuje. Film jest słaby, nie straszy, nie wywołuje dreszczyku emocji, nie wiadomo o co chodzi... Bzdura.

 

OCENA:

wtorek, 26 października 2010
OPERACJA ŚWIT (org. RESCUE DAWN)

PRODUKCJA: USA

ROK: 2006

GATUNEK: WOJENNY

REŻYSERIA: WERNER HERZOG

WYSTĘPUJĄCHRISTIAN BALE

STEVE ZAHN

YUTTANA MUENWAJA

KRIANGSAKMING-OLO

PAT HEALY


RECENZJA:  Dieter Dangler zawsze chciał latać, od czasów, kiedy był chlopcem. Właśnie zaczynała się wojna w Wietnamie, więc najprostszym sposobem było wstapienie do lotnictwa wojskowego. Pech chciał, że jego pierwsza misja, w dodatku tajna, zakończyła się zestrzeleniem jego samolotu w laotańskiej dżungli. Przechwycony przez Viet Cong dostał się do obozu, gdzie spędził trochę czasu, poznając tam osadzoną już 2,5 roku wcześniej załogę transportowca. Dieter to niespokojny duch i nie zamierza czekać w nieskończoność, dlatego wymyśla plan ucieczki. Nie wszyscy mają odwagę współpracować, ale udaje się im zwiać z obozu. Każdy poszedł w swoją stronę, Dieter razem z kumplem Dwayne'm przedzierali się przez puszczę w kierunku Tajlandii. Czy się udało? Cóż, tylko Dieterowi - jest to wprawdzie film amerykański, ale oparty na prawdziwych przeżyciach Danglera. Może nie jest to najlepszy film Herzoga, ale jeden z lepszych wojennych, jakie widziałem. Nie ma tu strzelanin, ani scen bitewnych. Przez większość czasu widzimy więźniów w obozie, jak dają sobie radę z okrutnymi straznikami, brakiem jedzenia i uciążliwym życiem obozowym. Drugą część zajmuje ucieczka Dietera i Dwayne, ich walka z dżunglą i z samym sobą. I niby nie ma tu wielkiej akcji, jednak film ogląda się z zapartym tchem. Wszystkie sceny, dostarczone z przeraźliwym czasami realizmem, osadzają się głęboko w umyśle. Zastanawiamy się, czy na miejscu Dietera znaleźlibyśmy w sobie tyle determinacji? Cóż, może końcówka była nieco naciągnięta, ale nie zmienia to faktu, że film jest niesamowity i genialny. Co mistrz, to mistrz!

 

OCENA: ♦♦♦♦♦♦♦

niedziela, 24 października 2010
REWERS

 

PRODUKCJA: POLSKA

ROK: 2009

GATUNEK: CZARNA KOMEDIA (PODOBNO)

REŻYSERIA: BORYS LANKOSZ

WYSTĘPUJĄAGATA BUZEK

KRYSTYNA JANDA

ANNA POLONY

MARCIN DOROCIŃSKI

BRONISŁAW WROCŁAWSKI

ŁUKASZ KONOPKA


RECENZJA:  Początek lat '50 i strach przed władzą. Sabinka mieszka z mamą i babcią i pracuje w wydawnictwie w dziale poezji. Biedaczka jest panną, co przysparza siwych włosów tak mamie, jak i babci. Mama znajduje co jakiś czas amantów, ale Sabina jest wybredna. Tak jak z panem Józkiem, księgowym, który byłby nawet ok, gdyby nie urżnął się jak świnia - swoją drogą scena wizyty pana Józka jest jedną z mocniejszych :) Wreszcie, jak z pod ziemi, pojawia się Bronek, przystojny facet, który obronił Sabinę przed łobuzami. Bronek jest szarmancki i uroczy, szybko zawrócił dziewczynie w głowie. Wprawdzie mama miała jakieś wątpliwości, ale... Bronek już na drugim spotkaniu oświadczył się Sabie. I w zasadzie do tego momentu film toczył się dość spokojnie i zaczynało być lekko nudno, kiedy akcja nabrała rumieńców. Bronek przeszedł do ataku, to znaczy walnął kilka luf nalewki i bzyknął dziewiczą Sabinę na stole, poczym się jej oświadczył. Jednak szybko wyszło szydło z worka, ponieważ od razu zaczął rozanieloną Sabinkę namawiać do pisania donosów - Bronek okazał się pracownikiem SB! Przerażona dziewczyna otruła Bronka i próbuje sama popełnić samobójstwo, ale średnio to wyszło. Dalsze akcje pozbycia się ciała, pomysły babci i mamy trzeba już po prostu zobaczyć. No i zaskakująca z lekka końcówka... W zasadzie nie dziwię się, że film został obsypany nagrodami i przychylnymi recenzjami. Na pewno warto to zobaczyć. Tym bardziej, że film nagrany jest w czarno-białym kolorze i sporo jest w nim zdjęć archiwalnych, gdzie można zobaczyć Warszawę stającą po wojnie na nogi. Świetna gra aktorów, szczególnie przypadli mi do gustu Polony, Janda (cóż, klasyk!) i Dorociński, wspaniale grający agenta. Agacie Buzek też talentu odmówić nie można. Jedyne, co mnie drażniło, to sceny, kiedy Sabina była już babcią - wyglądała na wszystko, tylko nie starszą osobę, make up był straszny... Nie przeszkadza to jednak w dobrym odbiorze. Film ciekawy i niecodzienny.

 

OCENA: ♦♦♦♦♦♦♦♦

środa, 20 października 2010
PECHOWY WYPAD (org. BAD TRIP)

PRODUKCJA: USA \ KANADA

ROK: 1999

GATUNEK: SENSACJA

REŻYSERIA: ERIK FLEMMING \ CHRIS PALZIS

WYSTĘPUJĄETHAN SUPLEE

KEVIN CONOLLY

ROBERT Z'DAR

COOLIO

CARLOS LEON

BRET HINKLEY

DWAYNE BARNES

 

RECENZJA: Josh i Sam jechali w ferie do Nowego Orleanu na imprezę. Jechali tak, jarali, gadali... aż tu nagle coś uderzyło w ich wóz. Okazało się, że to jakiś pacjent i najwyraźniej już nie żyje... Co gorsza, zostali nakryci przez głupkowatego szeryfa i jego zastępcę - tylko Sam zdążył schować do kieszeni piękny pierścień z rubinem, leżący koło trupa. Chłopcy trafili do paki, spędzili noc ze współpracownikami zabitego przez nich Tyronne'a: Assface'm (charakterystyczny Rob Z'Dar), Driver'em i Creepem. Panowie stracili parę kilo koki i chłopcy zostali zmuszeni do odrobienia tego w polu. Mogliby spróbować uciec, ale... ogromniasty Josh zakochał się w kelnerce, a ona nie została mu dłużna. Przepychanki z gangstterami trwają cały czas, rodzeństwo Tyronne'a szuka wciąż pierścienia... Nie jest bezpiecznie. Josh znajduje kumpla w Driverze i próbuje się wymiksować z afery, ale wtedy Assface porywa jego kelnereczkę. Josh i Sam oczywiście ruszają na pomoc (no, bardziej Josh, bo Sammy raczej woli zostać z tyłu) i wszystko naturalnie kończy się brylantowo. Wprawdzie na początku filmu zostajemy poinformowani,  że film został oparty na faktach i wszystko było tak jak pokazano, ale... za bardzo amerykański ten film. Kończy się wspaniale, wszyscy dobrzy żyją i odjeżdżając w siną dal, żyją długo i szczęśliwie... Średnio porywająca niby-sensacja, z aktorami mocno charakterystycznymi, jak wspomniany Z'Dar czy Suplee...

 

OCENA: ♦♦♦♦♦

poniedziałek, 18 października 2010
MIŁOSNA UKŁADANKA (org. STARTER FOR 10)

 

PRODUKCJA: ANGLIA

ROK: 2006

GATUNEK: OBYCZAJOWY

REŻYSERIA: TOM VAUGHAN

WYSTĘPUJĄJAMES MC AVOY

REBECCA HALL

ALICE EVE

CHARLES DANCE

ELAINE TAN

DOMINIC COOPER

 

RECENZJA: Brian chciałby być taki, jakim chciał go widzieć ukochany tata, który zmarł wcześnie. Od dziecka pragnął być mądry, dlatego poszedł na uniwersytet i zostawił rodzinną miejscowość z tyłu. Bristol to spore miasto, więc nadeszły nowe znajomości i sympatie... Przede wszystkim Brian jest dobry w quizach, więc zapisał się do drużyny reprezentującej uniwersytet w ogólnokrajowym teleturnieju i ... dostał się - zresztą wielkiego wyboru nie było. W drużynie jest pewna blond laska, która od razu mu się spodobała, zresztą z wzajemnością. Kiedy pojechał do niej na sylwestra jednak, nie wszystko zagrało, szczególnie z rodzicami - raz że nie łapali jego dowcipów, dwa, że Alice ujarała go pierwszego wieczora tak, że Brian padł jak kłoda. Kiedy nawalony jak szpadel zszedł nad ranem do kuchni, żeby coś zjeść, natknął się na golutkich rodziców... No cóż, delikatnie się go pozbyli dnia następnego... Zamiast z wymarzoną panną, Brian spędza sylwestra z Rebeccą, skądinąd również sympatyczną dziewczyną, tyle, że popełnia straszliwe faux pas. Studia zaczynają się sypać, treningi do teleturnieju wypadają coraz gorzej, najlepszy przyjaciel też jest przeciwko niemu... Wszystko źle... I jeszcze ten kretyński błąd w trakcie teleturnieju... Film jest ciekawy, idiotyczny polski tytuł sugeruje romans, ale to nie to, choć oczywisty wątek miłosny jest obecny. Ale to nie film o miłości, raczej o przyjaźni, wyborach życiowych i dążeniu do celu. Nie powala, ale dobrze się ogląda.

 

OCENA: ♦♦♦♦♦

piątek, 15 października 2010
PIŁA II (org. SAW II)

 

PRODUKCJA: USA \ KANADA

ROK: 2005

GATUNEK: HORROR

REŻYSERIA: DARREN LYNN BOUSMAN

WYSTĘPUJĄDONNIE WAHLBERG

SHAWNEE SMITH

TOBIN BELL

FRANKIE G

TIM BURD

TONY NAPPO

 

RECENZJA: Zazwyczaj kontynuacje są gorsze od części pierwszej i niestety tak jest i w tym przypadku, choć pomysłowości autorom odmówić nie można. Osią tym razem jest detektyw Eric Mason i osoby, z którymi jakkolwiek był związany i miał wpływ na ich życie. Tak więc w zamkniętym domu znalazła się grupa osób - wszyscy oni zostali zamknięci przez Erica na podstawie sfałszowanych dowodów - choć jednak swoje mieli za uszami. Między nimi znalazł się niesforny syn policjanta. Eric próbuje dowiedzieć się od samego Jigsawa, którego tu poznajemy, gdzie jest zamknięty jego syn. John aka Jigsaw chce koniecznie wciągnąć go w grę. Czas leci, a nie ma go wiele. Do zamkniętego domu wpuszczany jest sarin, śmiertelnie groźny gaz, a uwięzieni mają tylko 2 godziny na znalezienie odtrutek i szyfru do wyjścia. Oczywiście są podpowiedzi nagrane na taśmach i porozrzucane po zamkniętym domu. Nie wszystko trzyma się kupy i nie wszystko jest chociaż trochę racjonalne, ale to przecież horror i to niekoniecznie wysokobudżetowy. Jak dla mnie trochę tu zabrakło sensu, nie bardzo ma to coś wspólnego z kolejnymi częściami, ale to może zarzut raczej do kolejnych odcinków... No cóż, bardzo mnie to nie przestraszyło, ale kilka razy przytrzymało w napięciu. Może być.

 

OCENA: ♦♦♦♦♦♦

czwartek, 14 października 2010
TESTOSTERON

 

PRODUKCJA: POLSKA

ROK: 2007

GATUNEK: KOMEDIA

REŻYSERIA: TOMASZ KONECKI \ ANDRZEJ SARAMONOWICZ

WYSTĘPUJĄBORYS SZYC

PIOTR ADAMCZYK

MACIEJ STUHR

KRZYSZTOF STELMASZCZYK

TOMASZ KOT

CEZARY KOSIŃSKI

TOMASZ KAROLAK


RECENZJA:  To miał byc piekny ślub. Kornel, znany ornitolog i Alicja, gwiazda pop - piękna para. Wszystko jednak poszło nie tak. Najpierw w domu weselnym urżnął się kucharz i trzeba było ściągać ze wsi jakąś babę, która potrafiła zrobić tylko babkę ziemniaczaną. Potem Alicja uciekła sprzed ołtarza, całując namiętnie jednego z gości, Sebastiana. W kościele wywiązała się ogólna bijatyka, a Sebastian został uprowadzony przez Stavrosa - ojca pana młodego, Robala - przyjaciela pana młodego i Fistacha, muzyka panny młodej. Panowie dowieźli Sebastiana na miejsce wesela i porządnie mu wpierniczyli. Potem dojechał jeszcze sam Kornel z bratem Januszem i wesele się zaczęło. Film jest w zasadzie przegadany. Panowie rozmawiają cały czas o kobietach i relacjach damsko męskich, wyciągając czasem zaskakujące wnioski. Wódka płynie, rozmowy się toczą, tylko co jakiś czas ktoś dostaje po ryju. Mimo, że film to głównie dialogi, są to jednak dialogi iście mistrzowskie. Po kilkukrotnym obejrzeniu ciągle śmieszą i co chwila wyłapujemy kolejne smaczki. I wszystkiemu winny ten biedny testosteron. Zwroty sytuacji, salwy śmiechu - jest to jedna z najlepszych komedii polskich ostatnich czasów, na pewno klasyczna już w tej chwili, jedna z moich ulubionych obok Seksmisji, Kingsajzu i tym podobnych. Nie sądziłem, że to kiedyś powiem, ale to powrót genialnej polskiej komedii.

 

OCENA: ♦♦♦♦♦♦♦♦

środa, 13 października 2010
BYĆ JAK JOHN MALKOVICH (org. BEING JOHN MALKOVICH)

 

PRODUKCJA: USA

ROK: 1999

GATUNEK: DRAMAT PSYCHOLOGICZNY

REŻYSERIA: SPIKE JONZE

WYSTĘPUJĄJOHN MALKOVICH

JOHN CUSACK

CAMERON DIAZ

CATHERINE KEENER

MARY KEY PLACE


RECENZJA:  Craig Schwartz to lalkarz, niezwykle zresztą utalentowany. Wykonuje lalki i robi z nimi przedstawienia uliczne, marząc o sławie. Jednak kto potrzebuje teraz lalek i lalkarza? Na życie zarabia jego żona, prowadząca sklep zoologiczny i mająca niezłego świra na punkcie zwierząt. Frustracja rośnie, Craig daje się więc przekonać, że powinien póki co znaleźć jakąś pracę na przeczekanie - tak trafia na piętro 7 i 1\2, do firmy Lester CO.  Tam poznaje piękną i uwodzicielską Maxine, którą próbuje zdobyć, a co ważniejsze, znajduje tajemne przejście, które prowadzi do... głowy Johna Malkovicha. Portal pozwala popatrzeć na świat oczami aktora przez 15 minut! Dają więc z Maxine do gazety ogłoszenie, że jest możliwość bycia kimś innym przez kwadrans: chętnych nie brakuje. Jest pewien szkopuł, mianowicie po 15 minutach wyrzuca człowieka gdzieś pod miastem, przy autostradzie. Żona Craiga równiez chce spróbować i zostaje oczarowana byciem mężczyzną - w zasadzie chyba powinna nim zostać! Co więcej, Maxine uwiodła Malkovicha i najlepiej jest im razem w łóżku kiedy... żona Craiga jest w głowie Johna! Tego Craig juz nie mógł znieść. Nauczył się kontrolować Malkovicha i został nim na zawsze. Okazało się nagle, że Malkovich jest uzdolnionym lalkarzem i odnosi wielki sukces światowy. Maxine jest jego żoną i mają dziecko. Pełen sukces, jednak coć zaczyna sie psuć. Do tego dr Lester planuje wraz z przyjaciółmi wejść do głowy Malkovicha, co przygotowywał od dawna, bo to jest jego sposób na nieśmiertelność - przejście do kolejnego naczynia. Ufff... Film jest może i skomplikowany treściowo, ale jest tak niecodzienny i niezwykły, co sprawia, że nie możesz się oderwać. Nie poznacie Cameron Diaz i Cusacka, zresztą ich gra jest wspaniała, tak jak i Malkovicha. Genialny pomysł.

 

OCENA: ♦♦♦♦♦♦♦♦

 
1 , 2
Tagi
SKALA OCEN: 0 - yyy... ale o co chodzi? ♦ - gniot nie warty nawet minuty ♦♦ - rzadka okazja zaśnięcia w połowie ♦♦♦ - niestety mało udane, kupa ♦♦♦♦ - od biedy może być ♦♦♦♦♦ - średni, bez szału ♦♦♦♦♦♦ - nawet dobry, można obejrzeć ♦♦♦♦♦♦♦ - dobry film, spokojnie można polecić ♦♦♦♦♦♦♦♦ - bardzo dobre, podobało mi się ♦♦♦♦♦♦♦♦♦ - świetny film, wybitnie polecam ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦ - absolutny klasyk