RSS
wtorek, 22 czerwca 2010
EL REY

PRODUKCJA: KOLUMBIA

ROK: 2004

GATUNEK: OBYCZAJOWY

REŻYSERIA: JOSE ANTONIO DORADO

WYSTĘPUJĄFERNANDO SOLORZANO

CHRISTINA UMANA

MARLON MORENO

OLIVER PAGES

 

RECENZJA:  Kolumbia, lata '60 i '70 XX w., zaczynają zjeżdżać się tu Amerykanie, ale Kolumbia nadal tkwi w lekkim zacofaniu. Pedro Rey prowadzi knajpkę, jednak jego główny dochód pochodzi z paserstwa. Kiedy poznaje pewnego Amerykanina, który wyraźnie przyjechał tu robić interesy, zwietrzył swą szansę: zabrał się za produkcję koki. Niebawem stał się jednym z bossów miejscowego półświatka, otworzył dobrą restaurację i szukał kanałów zbytu białego proszku bez pośredników. Angazuje się w politykę, popierając i finansując jedną z kandydatek na senatora. Jednak sprawy zaczynają wymykać sie spod kontroli: żona, opuszczona i smutna, zaczyna pić i ćpać, co chwila okazuje się, że któryś ze wspólników roluje Reya... Wreszcie, kiedy Pedro zostaje postrzelony, zaczyna nieco inaczej patrzeć na sprawy - chce zrobić ostatnią transakcję i uciec z rodziną do Europy. Uda się? Zobacz. Dość ciekawy film to jest, pokazuje specyfikę południowoamerykańskiego półświatka, gdzie religia miesza się z narkotykami i bronią. To niby historia o miłości, ale do czego ta miłość? Kobiety? Luksusu? Życia? Może wszystkiego po trosze...

 

OCENA: ♦♦♦♦♦♦

sobota, 19 czerwca 2010
ASTERIX & OBELIX - MISJA KLEOPATRA (org. MISSION CLEOPATRE)

 

PRODUKCJA: FRANCJA \ NIEMCY

ROK: 2002

GATUNEK: KOMEDIA

REŻYSERIA: ALAIN CHABAT

WYSTĘPUJĄCHRISTIAN CLAVIER

GERARD DEPARDIEU

MONICA BELLUCCI

JAMEL DEBBOUZE

CLAUDE RICH

 

POLSKI DUBBING: WIKTOR ZBOROWSKI

CEZARY PAZURA

WOJCIECH PASZKOWSKI

RECENZJA:  Nie lubię dubbingu przy filmach fabularnych. Nie lubię filmowych wersji tej kreskówki \ komiksu. Film zatem spisany był na straty od samego początku. A jednak... TEn dubbing, co go nie znoszę, wydatnie pomógł temu filmowi i muszę przyznać, że nawet się parę razy uśmiechnąłem - tak więc nie jest źle! Film opowiada o zakładzie między Kleopatrą a Juliuszem Cezarem, że ona pokaże, że lud egipski ma się doskonale i w ciągu 3 miesięcy wybuduje cesarzowi pałac wspanialszy niż jakikolwiek, który już posiada. Zadaniem tym zostaje obarczony architekt Numernabis i nie ma innego wyjścia, jak zacząć pracę. Ale wybudować pałac w 3 miesiące? Załatwić to mogą tylko czary! Zaraz, zaraz, przecież są gdzieś tam w Europie ci słynni Galowie, ze swoim eliksirem! Numernabis sprowadza więc Panoramixa, Obelixa i Asterixa i zaczynają budować wspaniały pałac. Żeby nie było za słodko, wciąż ktoś próbuje im przerwać: a to zazdrosny architekt Marnypopis, a to Rzymianie, jednak oczywiście wszystko kończy się świetnie. No i cóż, przyjemnie się rozczarowałem. Po wcześniejszej części A&O spodziewałem się kolejnej tandety, a tu mnóstwo żarcików i przytyków do różnych innych filmowych produkcji, do operatorów komórkowych itd... Z przyjemnością obejrzałem, bo jest to film lekki i dowcipny i nieźle zrealizowany.

 

OCENA: ♦♦♦♦♦♦

środa, 16 czerwca 2010
PRZECZUCIE (org. PREMONITION)

PRODUKCJA: USA

ROK: 2007

GATUNEK: THRILLER

REŻYSERIA: MENNAN YAPO

WYSTĘPUJĄSANDRA BULLOCK

JULIAN MC MAHON

KATE NELLIGAN

NIA LONG

AMBER VALLETTA

SHYANN MC CLURE

COURTNEY TATLOR BURNESS


RECENZJA: Linda i Jim to z pozoru bardzo udane i kochające się małżeństwo, mające dwie córki. Poznajemy ich, kiedy Jim robi niespodziankę żonie: nowy, duży dom. Ale to tylko pierwsze parę minut. Jim jedzie w podróż służbową, a Linda dowiaduje się, że mąż zginął w wypadku, zmiażdżony przez cysternę. Pogrążona w rozpaczy następnego dnia budzi się... u boku męża. Żywego! Przestajemy rozumieć cokolwiek, będąc przez większość czasu równie skofundowanymi jak Linda. Tym bardziej, że każdy poranek, w którym się budzi, jest albo przed smiercią męża, albo po - jednak nie wiadomo, który dzień będzie rano. Skąd psychotropy? Czemu starsza córka ma fatalnie pociętą twarz? Kim jest ta kobieta na pogrzebie? Ufff... No i czy wreszcie Linda uratuje męża przed śmiercią na szosie? W końcu wie wszystko PRZED wypadkiem! Uda się, czy nie? Film wsysa w fabułę z siłą syfonu, choć zdarzają się drobne wpadki logiczne i w ciągłości. Jednak nastrój i poczucie niepewności i strachu towarzyszy Ci przez cały film. Niezły, Bullock jest naprawdę świetna, reszta może mniej, ale i tak obraz ogląda się z zapartym tchem. Jak dla mnie bomba!

 

OCENA: ♦♦♦♦♦♦

wtorek, 15 czerwca 2010
UCIECZKA Z NOWEGO JORKU (org. ESCAPE FROM NEW YORK)

 

PRODUKCJA: USA \ ANGLIA

ROK: 1991

GATUNEK: SCIENCE-FICTION

REŻYSERIA: JOHN CARPENTER

WYSTĘPUJĄKURT RUSSELL

LEE VAN KLEEF

DONALD PLEASENCE

ISAAC HAYES

ERNEST BORGNINE

HARRY STANTON


RECENZJA:  Film umieszczony jest w dalekiej przyszłości, czyli w ... 1997 roku. Manhattan to jedno wielkie więzienie, gdzie zrzuca się wieźniów i zostawia samym sobie. W którymś momencie na Manhattan spada porwany samolot prezydenta, który dostaje się w niewolę u samego Księcia NY. I tu pojawia się Russell, czyli Snake Plissken. Jest jednym z więźniów, ale że jest najlepszym fighterem, zostaje wysłany na wyspę, aby odbić prezydenta. Ma na to tylko 24 godziny, do zakończenia ważnych rozmów na szczeblu światowym. Co więcej, wstrzyknięto mu materiał, który ma wybuchnąć w razie nie dostarczenia prezydenta w określonym czasie. Oczywiście Plissken przedostaje się do miasta, robi totalną rozpierduchę i ucieka z prezydentem. Nie ma lekko, po drodze ginie sporo osób, również tych pomagających Plisskenowi. Klimatyczny film Carpentera, z niezłym Russellem, ale na tym koniec zachwytów. Film raczej nie przetrwał próby czasu, 30 lat temu może i była to rewelacja, dziś raczej klasych s-f z drugiej ligi... Obejrzałem, ale bez zachwytu, choć klimat, przyznam, fajny.

 

OCENA: ♦♦♦♦♦♦

poniedziałek, 14 czerwca 2010
PAN I PANI KILLER (org. KILLERS)

 

PRODUKCJA: USA

ROK: 2010

GATUNEK: KOMEDIA SENSACYJNA

REŻYSERIA: ROBERT LUKETIC

WYSTĘPUJĄKATHERINE HEIGL

ASHTON KUTCHER

TOM SELLECK


RECENZJA: Z pozoru to bardzo poprawna komedia romantyczna. Porzucona Jen wyjeżdża z rodzicami na wakacje do Cannes i tu już pierwszego dnia natyka się na przystojnego Spencera i iskrzy, mocno iskrzy. Jen nie wie o tym, że Spence to tajny agent, zajmujący się zabijaniem ludzi. To znaczy powinna była wiedzieć, bo nawet Spence jej o tym powiedział, ale była tak nabzdryngolona, że przespała tę, skądinąd dośc ważną informację. Jednak Spencer wycofał się z branży. Jen i Spence biorą ślub i wszystko wydaje się idealne - domek na przedmieściu, spokojna praca... Aż do momentu, kiedy sprawa się lekko zagęściła i na jego głowę wyznaczono ogromną nagrodę. Na życie Spencera zaczyna dybać coraz więcej osób, nawet najbliźsi sąsiedzi - w końcu to góra kasy. Wściekła żona, chcąc, nie chcąc, pomaga mężowi w karkołomnych pojedynkach z miliardem napastników. Film nakręcony jest bardzo zręcznie, fabuła mało prawdopodobna, ale i mało oklepana. Jest zabawnie, jest ciekawie, doskonały film dla Niej i dla Niego, bo każdy znajdzie tu coś dla siebie.

 

OCENA: ♦♦♦♦♦♦

piątek, 11 czerwca 2010
GOLASY

PRODUKCJA: POLSKA

ROK: 2000

GATUNEK: KOMEDIA PSYCHOLOGICZNA

REŻYSERIA: WITOLD ŚWIĘTNICKI

WYSTĘPUJĄANNA PUDLOWSKA

BARBARA GĄSIOR

AGNIESZKA PAŚKO

IRENA KOŁODZIEJ

WALDEMAR PŁOTEK


RECENZJA: Dziwny to film... DZiwny przede wszystkim dlatego, że aktorzy grają zupełnie nago. Na początku, przyznaję, lekko to szokuje, gdyż ciała nie są z żurnala wycięte, ale później człowiek się przyzwyczaja. Film opowiada o biurze, do którego przychodzi pracować młoda dziewczyna i w zasadzie akcja nie wychodzi poza pokój. Mloda ma wbijać w komputer nikomu nie potrzebne dane, kierowniczka jeździ po młodej jak po łysej kobyle, druga ze starszych pracownic, wazelina totalna, w niczym starej nie ustępuje. Do pokoju co chwila ktoś wchodzi w różnych sprawach, na plotki, z pomyłką... Dzieje się tu wiele, tylko nikt nie pracuje. Sam szef okazuje się niezłym wariatem, dwóch bliźniaków pana konserwatora demoluje pokój, a młoda o mało nie zabija wszystkich nożem. Ha, ha. Nie no, film całkiem zabawny, taki ironiczny i prześmiewczy, jednak jeśli kogoś gołe ludzie bulwersują, niech go nie ogląda. Mnie się nawet podobało. Dzięki temu, że grają tu nie modelki, a zwykli ludzie, często starsi, można oglądać to z dystansem i film nie aspiruje absolutnie do miana erotyka, czy pornosa. Nic z tych rzeczy. Po prostu 'komedia psychologiczna' i tak to trzeba odbierać. Z przymrużeniem oka.

 

OCENA: ♦♦♦♦♦♦

Tagi: Polska
23:01, nomaderro
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 10 czerwca 2010
ZABÓJCA (org. THE HITMAN)

PRODUKCJA: USA \ KANADA

ROK: 1991

GATUNEK: SENSACYJNY

REŻYSERIA: AARON NORRIS

WYSTĘPUJĄMICHAEL PARKS

CHUCK NORRIS

AL WAXMAN

FRANK FERRUCCI


RECENZJA: Chuck Norris rządzi, wiadomo. Tutaj gra glinę, który w czasie akcji zostaje zdradzony przez partnera i cudem unika śmierci (a jak!). Ze śmierci klinicznej wyrwany i zrehabilitowany przenika do mafii włoskiej jako płatny zabójca. Z włoską mafią rywalizuje mafia francuska i irańska. Cliff Garret (Norris) ma za zadanie połączyć Włochów i Francuzów, aby mozna ich było zgarnąć. Jednak, kiedy wszystko wydaje się ustawione, stery przejmują irańczycy. Dodatkowym wątkiem jest jeszcze sąsiad Garretta, chłopiec z mieszkania na przeciwko, którym Garrett zajmuje się, kiedy jego zapracowana mama jest poza domem i pomaga mu sklejać samoloty i uczy samoobrony. No i wszystko oczywiście, jak to u Norrisa, kończy się dobrze, choć bywa gorąco. Bardzo to przyjemny film akcji, może troszkę za dużo grubiańskich dowcipów z brodą, ale faktycznie, film jest ok i ma w sobie coś więcej, niż tylko rozwałkę. Chociaż oczywiście są to strzelaniny typu wszyscy strzelają, Norris przeżywa, obojętnie ile kul wysłano w jego kierunku...

 

OCENA: ♦♦♦♦♦♦

środa, 09 czerwca 2010
DISCO ROBACZKI (org. SUNSHINE BARRY AND THE DISCO WORMS)

 

PRODUKCJA: DANIA \ NIEMCY

ROK: 2008

GATUNEK: KOMEDIA

REŻYSERIA: STEVE OEDEKERK

POLSKI DUBBINGMARCIN HYCNAR

BARBARA KAŁUŻNA

EWA KASPRZYK

TOMASZ KAROLAK

ZBIGNIEW WODECKI

ANNA MUCHA

TOMASZ STECIUK


RECENZJA: No i co, kolejna kreskówka z serii 'chwytliwa kreska, polski, genialny dubbing'. Zaczynam już tym rzygać, bo co kolejna produkcja, to gorsza. Tutaj mamy historię dżdżownicy Bogdana, marzącego o karierze gwiazdy disco, zamiast o pracy biurowej w kompostowni jako kierownik niższego szczebla. Wraz z przyjaciółmi zakłada zespół disco i startują razem w konkursie piosenki. Mimo, że nikt nie chce ich słuchać, ani w ogóle dać szansy, bo są dżdżownicami, zwykłymi kompostowcami, upierają się i startują w konkursie. Dzięki układom starej, zazdrosnej gwiazdy Edwarda Czerwa nie zdobywają jednak pierwszej nagrody. Film okraszony jest muzyką z lat '70, typu 'YMCA', czy 'I will survive', tyle, że w nowych wersjach - zamiast YMCA jest ADHD i takie tam. Dzieciaki może się ubawią, ale ja byłem lekko zniesmaczony. Gdzie się robale pchają na scenę ze Shrekiem, Madagaskarem, czy Epoką Lodowcową...

 

OCENA: ♦♦

wtorek, 08 czerwca 2010
DLACZEGO NIE!

 

PRODUKCJA: POLSKA

ROK: 2007

GATUNEK: KOMEDIA ROMANTYCZNA

REŻYSERIA: RYSZARD ZATORSKI

WYSTĘPUJĄMACIEJ ZAKOŚCIELNY

ANNA CIEŚLAK

MAŁGORZATA KOŻUCHOWSKA

TOMASZ KOT

ANNA PRZYBYLSKA


RECENZJA:  Małgosia rzuca życie na prowincji i przyjeżdża do Warszawy studiować na ASP, gdzie poznaje Piotra i się w nim zakochuje. Razem pracują w firmie cateringowej, jednak to dla Małgosi za mało. Chce pracować zgodnie ze swoim wykształceniem, dlatego bardzo ubiega sie o pracę w agencjio reklamowej, do której dostarcza jedzenie. Wymyśla nawet kampanię reklamową dla perfum Ani Przybylskiej, jednak nic z tego. Zrażona Małgosia idzie na całość - zajmuje fotel szefa i... wypija mu koniaczek. Nabzdryngolona ucieka przed namolnym Dawidem i wsiada do jakiegoś samochodu na parkingu. Okazuje się, że wsiadła do wozu Jana, a ten jedzie z nią na działkę nad jezioro. Niechcący jedzie wraz z nim. Co lepsze, wciąż myśli, że szefem jest Dawid, a Jan to tylko ochroniarz. W wirze wydarzeń prawda wychodzi na jaw, co więcej, okazuje się, że to Renata, pracownica firmy, zabrała Małgosi pomysł i pokazała go jako swój. Oczywiście wszystko kończy sie cudownie, jak to w takim filmie. Ogólnie film jest naiwny do bólu i prosty, drażnią nachalne reklamy Radia Zet czy Wirtualnej Polski i jak dla mnie to lekka słabizna. Polecam jedynie paniom, fankom komedii romantycznych. Jak na komedię jednak, mało tu śmiania, tandetnego romansu aż nadto. Mocno naiwne.

 

OCENA: ♦♦♦♦◊◊◊◊

poniedziałek, 07 czerwca 2010
KUNG POW! ENTER THE FIST

 

PRODUKCJA: USA \ HONGKONG

ROK: 2002

GATUNEK: KOMEDIA

REŻYSERIA: STEVE OEDEKERK

WYSTĘPUJĄSTEVE OEDEKERK

JIMMY WANG YU

JENNIFER TUNG

FEI LUNG


RECENZJA: Jest to przeróbka, tzw. footage z klasyka 'Tiger and Crane Fist'. Powycinano sceny i starych aktorów, a do nich doklejono nowych, współczesnych. No i oczywiście fabuła to jeden wielki absurd. Rzecz polega na tym, że pewnego dnia narodził się Wybraniec, który miał doprowadzić do końca tajemniczej i groźnej Rady Zła (Evil Council). Zgładzić go miał sam Master Pain, zwany Betty. Znakiem rozpoznawczym Wybranego był Języczek, czyli... buźka na języku. Przecież mówię, że to absurd. Wybraniec ćwiczy, zmaga się z wieloma wrogami, typu kung-fu krowa, a pomagają mu schorowany Master Tang, piękna Ling, kończąca każe zdanie 'łiiijjjuuuułiiijjjuuułiiii' oraz Wimp Lo, wytrenowany przez mnichów dla żartu i biegający w piszczących butach. Jeśli nie lubi się głupot, to nie należy tego w ogóle włączać, bo czasami to masakra. Choć przyznam, że jest sporo niezłych pomysłów, a jeszcze więcej świetnych tekstów, tylko trzeba to obejrzeć w oryginale (w sumie nie jestem pewien, czy to wyszło w Polsce...). Oczywiście wszystko kończy sie dobrze, Wybrany wygrywa, Lin zostaje jego miłością... Nawet śmieszne, lekko odmóżdżające :)

 

OCENA: ♦♦♦♦♦♦

 
1 , 2
Tagi
SKALA OCEN: 0 - yyy... ale o co chodzi? ♦ - gniot nie warty nawet minuty ♦♦ - rzadka okazja zaśnięcia w połowie ♦♦♦ - niestety mało udane, kupa ♦♦♦♦ - od biedy może być ♦♦♦♦♦ - średni, bez szału ♦♦♦♦♦♦ - nawet dobry, można obejrzeć ♦♦♦♦♦♦♦ - dobry film, spokojnie można polecić ♦♦♦♦♦♦♦♦ - bardzo dobre, podobało mi się ♦♦♦♦♦♦♦♦♦ - świetny film, wybitnie polecam ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦ - absolutny klasyk