RSS
wtorek, 28 lutego 2012
SMALL TIME OBSESSION

PRODUKCJA: WIELKA BRYTANIA

ROK: 2000

REŻYSERIA: PIOTR SZKOPIAK  

GATUNEK: OBYCZAJ

WYSTĘPUJĄ: ALEX KING

JULIETTE CATON

JASON HEKRILLE

KIRSTEN PARKER

ANDREW TIERNAN

RICHARD BANKS

OLIVER YOUNG

RECENZJA: Mike pracuje w polskim sklepie w Londynie. Poznajemy go, jak z kumplami obrabia kasę klubu - marne grosze... Mike przysparza siwych włosów ojcu, który pragnie, żeby młody zajął się prowadzeniem interesu, a nie łobuzowaniem po dzielnicy Chrisem... Powoli zagłębiamy się w życiu polskich emigrantów: polski ślub, Wyborowa, obrabianie automatów z drobnych... Niektórzy młodzi mają dość takiego życia bez perspektyw. Tym bardziej, że dziewczyna Chrisa jest w ciąży... Zresztą, towarzystwo jest i tak mocno szemrane i w czasie jednego z 'interesów' prawie nastąpiła wpadka. Przyjaźń Chrisa i Mike'a zaczęła się mocno chwiać w posadach, bo Mike nie chce lewych biznesów - ma swojego psa wyścigowego i nim chciałby się zająć. A do tego są jeszcze Jackie i Ali - dwie zakochane w Mike'u dziewczyny.  Jackie skrycie go kocha i stara się zbliżyć, i Ali, w ciąży z Chrisem, ale chętna do romansu z Mike'm, który kocha ją od dawna. Ale kiedy zginął jeden z bandytów, dla których pracowali, sprawy przybrały kiepski obrót - ktoś będzie musiał umrzeć i ma to być Mike. Czy mimo kłótni przyjaciele na to pozwolą?
  Film o przyjaźni, która przechodzi bardzo ciężką próbę. Film o ludziach, którzy w zasadzie mają tylko siebie i potrafią przezwyciężyć animozje, aby pomóc sobie nawzajem w najtrudniejszych chwilach życia. Udowadniają, że potrafią oddać za siebie życie. Nie jest to bardzo ważne, że to akurat polskie klimaty - nie podobało mi się tylko, że ciągle na stołach stała wódka i wszyscy pili ją jak herbatę... Dobry film, z dość mocną końcówką - i nieco zaskakującą. Wolno się rozkręcał, ale uderzył odpowiednio. Trochę walki, pościg samochodami, łzawy wątek romantyczny... Wszystko w jednym. Dobry film.

OCENA: ♦♦♦◊

23:16, nomaderro
Link Dodaj komentarz »
piątek, 24 lutego 2012
HARRY POTTER I KAMIEŃ FILOZOFICZNY (org. HARRY POTTER AND THE SORCERER'S STONE)

PRODUKCJA: USA \ WIELKA BRYTANIA

ROK: 2001

REŻYSERIA: CHRIS COLUMBUS

GATUNEK: FANTASY

WYSTĘPUJĄ: DANIEL RADCLIFFE

RUPERT GRINT

EMMA WATSON

RICHARD HARRIS

MAGGIE SMITH

ALAN RICKMAN

ROBBIE COLTRANE

TOM FELTON

RECENZJA: Rada szkoły magii w Hogwart oddała małego Harry'ego w ręce największych mogulów na ziemi - jego wujka i ciotki i rozwydrzonego kuzyna. Harry spędził 11 lat życia pod schodami, poniżany i wykorzystywany przez kochaną rodzinkę. To, że wokół chłopaka działy się czasem dziwne rzeczy potęgowało tylko nienawiść wujostwa. Ale w 11 urodziny Harry'ego w domu pojawił się Hargid i zabrał go właśnie do Hogwartu, do szkoły. Mały dowiaduje się, że jego rodzice nie zginęli w wypadku samochodowym, tylko zostali zabici przez złego czarnoksiężnika - Valdemorta i tylko Harry ocalał z pogromu. Na szczęście rodzice zapewnili mu przyszłość i mógł spokojnie uczyć się w Hogwarcie. W drodze do szkoły poznaje przyszłych przyjaciół - Rona i Hermionę. Tam dzieciaki przeżywają najwspanialszą przygodę życia - uczą się latać na miotłach, warzą mikstury, biją się z trollem, odrywają pasjonujący mecz w quidditcha... Jak również odkrywają spisek profesora Snape'a i zdobywają tajemnicę Kamienia Filozofów. Czy Snape jest rzeczywiście zdrajcą? Co się stanie z Kamieniem?

  Na te pytania odpowie nam owa bajeczka. Bardzo sympatyczna i miejscami trzymająca w napięciu. Bardzo dobrze się to ogląda - takie trochę połączenie Akademii Pana Kleksa z Trylogią Tolkiena. Może i film jest trochę długi - 2,5 godziny, ale zabawnie jest obejrzeć Radcliffe'a z perspektywy lat i jego nowych filmów - jako małego chłopca, zaczynającego swoją wielką karierę kinową... Film dostarcza rozrywki nie tylko dzieciom, ale i całym rodzinom - i do tego służy.

OCENA: ♦♦♦◊

23:19, nomaderro
Link Dodaj komentarz »
piątek, 10 lutego 2012
ZAKOCHANY BEZ PAMIĘCI (org. ETERNAL SUNSHINE OF THE SPOTLESS MIND)

PRODUKCJA: USA 

ROK: 2004

REŻYSERIA: MICHAEL GONDRY

GATUNEK: CHOLERA WIE CO, CHYBA DRAMAT

WYSTĘPUJĄ: JIM CARREY

KATE WINSLET

KIRSTEN DUNST

ELIJAH WOOD

MARK RUFFALO

TOM WILKINSON

RECENZJA: Joel (Carrey) pewnego dnia nie dojeżdża do pracy. Po prostu po drodze zmienił zdanie i pojechał nad morze, pomimo zimy. Tam zauważył dziwną dziewczynę, która wyraźnie zwróciła na niego uwagę. On na nią także, na początku dlatego, że miała kolorowe włosy, ale potem dlatego również, że się przysiadła do niego w kolejce i okazała się całkiem urocza. Spędzili uroczą, romantyczną noc i... stop. Coś tu jest nie tak... Może cofnijmy się jakiś czas, do początku związku Joela z niejaką Clementine (Winslet) z kolorowymi włosami. Ich związek był różny, czasem słodki, czasem gorzki, ale szczęśliwy dla Joela. Pewnego dnia jednak Clem przestała go poznawać, ot tak. Autentycznie go nie znała. Za to całowała się z jakimś młodzieniaszkiem na oczach Joela! Tego było za wiele i mężczyzna się załamał - rzuciła go dziewczyna z dnia na dzień, a do tego wygląda tak, jakby go w życiu nie spotkała. Wreszcie w jego ręce wpada tajemnicza kartka, informująca, że niejaka Clementine Kruczynski wymazała sobie z pamięci niejakiego Joela Barisha. To tak można? Kartka doprowadziła Joela do firmy przeprowadzającej takie zabiegi i decyduje się on również wymazać sobie Clem. Jednak w trakcie zabiegu zaczyna mocno żałować i uciekać w różne zakamarki pamięci. Finalnie jednak nie udaje mu się i Clem została wymazana... Ale jak to, przecież się spotkali przed chwilą na nowo?

Daaawno nie widziałem tak świeżego filmu, nie dziwię się, że obraz dostał BAFTA, Złote Globy i Oscara za scenariusz! I 5 innych nagród i kilkadziesiąt nominacji. Świetnie poprowadzona fabuła i genialny montaż, szczególnie w czasie podczas scen wymazywania pamięci, które wciskają dosłownie pomysłowością w fotel. Poza zwykłą opowiastką film ma drugie dno, jest tu sporo przemyśleń na tematy etyczne, rozważania, czy wymazanie z pamięci coś może pomóc? Jak pokazują autorzy, człowiek, któremu nawet wymazano pamięć, ma w sobie nadal takie same emocje i upodobania, co prowadzi w konsekwencji do powtórki z rozrywki. Świetna gra aktorów, wspaniała historia, przegenialny obraz.

OCENA: ♦♦♦◊

22:11, nomaderro
Link Dodaj komentarz »
środa, 08 lutego 2012
LETTERS FROM A KILLER

PRODUKCJA: USA \ WIELKA BRYTANIA

ROK: 1998

REŻYSERIA: DAVID CARSON

GATUNEK: SENSACJA

WYSTĘPUJĄ: PATRICK SWAYZE

KIM MYERS

OLIVIA BIRKELUND

TINA LIFFORD

ELIZABETH RUSCIO

ROGER E. MOSLEY

RECENZJA:Race Darnell siedzi w więzieniu za zabójstwo żony, do którego się nie przyznaje. Z tego więzienia koresponduje sobie z czterema paniami, które zapewniają go o dozgonnej miłości, a on je zwodzi, wysyłając taśmy z miłosnym kląskaniem... Ma 3 miesiące życia. Jego nowa obrońca znalazła jednak nowego świadka i proces wznowiono.  Tymczasem strażnicy więzienni postanowili zabawić się jego kosztem i pozamieniali kasety do dziewczyn - listy jakie dostał z powrotem mocno go zaniepokoiły. I Steph i Gloria i Lita i Judith mocno się wkurzyły, jedna z nich zaczęła grozić Race'owy śmiercią. Tym bardziej, że Race został uniewinniony i wrócił do domu! Nie wszystkim to się podoba, bo zaraz po wyjściu z sądu został napadnięty przez oprychów, którzy chcieli go sprowokować i przy okazji zgwałcić Steph, która odebrała go z sądu. Race zaczął obdzwaniać swoje dziewczyny, aby wybadać, która jest na niego najbardziej wściekła, chcąc wyjaśnić sytuację. Poznajemy je więc wszystkie po kolei: Steph, Glorię, Litę, na koniec zostaje zajęta żniwami Judith... W tym czasie któraś podrzuciła mu kolejną taśmę z pogróżkami do wozu. Race zaczyna się mocno pocić, bo sprawa wymyka mu się spod kontroli. Steph ma męża, który ją pierze, ale czy tylko sprawia wrażenie zahukanej myszki? Lita, była policjantka i była żona brutala, wyrzuca Race'a za drzwi i mówi, że nie chce go więcej widzieć na oczy. Daruje mu? Gloria zerwała sama, mówiąc, że ma młodszego skazanego - ale czy to prawda? Z Judith nie ma kontaktu. Może to ona dzwoni do radia, włamuje się do domu i przysyła mu taśmy? No i kto do cholery zabił Steph? Mąż w szale, Race, czy tajemnicza zazdrosna? A kto zabił panią adwokat i to zaraz po wizycie Race'a? Jedyną osobą, która mogła mu pomóc, był zaprzyjaźniony strażnik więzienny, Horton. Razem wyruszają odszukać szaloną kobietę.

Autorzy starają się nas trzymać w napięciu do samego końca i wodzić za nos, choć, nie oszukujmy się, mordercę zgadłem od początku całego zamieszania. Ale nie szkodzi, do 1:25:00 zastanawiałem się, czy mam rację. Sprytna akcja, ciekawy temat i dobry suspens. No i oczywiście Swayze jako amant, zawsze doskonale sprawdzający się w tej roli. No i dobra gra dziewczyn, szczególnie Birkelund. Warta sprawdzenia, trzymająca w napięciu sensacja.

OCENA: ♦♦♦◊

21:24, nomaderro
Link Komentarze (1) »
Tagi
SKALA OCEN: 0 - yyy... ale o co chodzi? ♦ - gniot nie warty nawet minuty ♦♦ - rzadka okazja zaśnięcia w połowie ♦♦♦ - niestety mało udane, kupa ♦♦♦♦ - od biedy może być ♦♦♦♦♦ - średni, bez szału ♦♦♦♦♦♦ - nawet dobry, można obejrzeć ♦♦♦♦♦♦♦ - dobry film, spokojnie można polecić ♦♦♦♦♦♦♦♦ - bardzo dobre, podobało mi się ♦♦♦♦♦♦♦♦♦ - świetny film, wybitnie polecam ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦ - absolutny klasyk