Blog > Komentarze do wpisu
13 DZIELNICA (org. BANLIEUE 13)

 

PRODUKCJA: FRANCJA

ROK: 2004

GATUNEK: SENSACJA S-F

REŻYSERIA: PIERRE MOREL

WYSTĘPUJĄCYRIL RAFFAELLI

SDAVID BELLE

TONY D'AMARIO

BIBI NACERI

DANY VERISSIMO


RECENZJA:  W 2013 cała 13 Dzielnica w Paryżu została odgrodzona dla bezpieczeństwa. Pozamykano szkoły, biura i komisariaty. Zostało tylko getto, gdzie rządzi przemoc, broń, prochy i kasa. Taha to jeden z większych bossów dzielnicy, utrzymujący sporą armię żołnierzy. Jego prawa ręka to K2 - dowódca owej armii. Jednym z pomniejszych szefów był Leito, dopóki nie zwinął kilkunastu kilo koki należącej do Tahy. K2 i chłopaki zrobili wjazd do bloku Leito i zmasakrowali ochronę - Leito uciekł. Jednak K2 znalazł sposób na ściągnięcie Leito - porwał jego siostrę Lolę. Rodzeństwo jednak nie jest słabe i zwiewają na komisariat, aby oddać Taha policji - nie przewidzieli ze opłaca on również cały komisariat, a komisarz następnego dnia miał iść na emeryturę. Wszystko poszło nie tak... Pół roku później ginie bomba - kradnie ją Taha. Rozkaz odzyskania otrzymuje niezwykle skuteczny porucznik Damien Tomaso, przy współpracy własnie z Leito. Na początku nie mogą się dograć, ale w miarę upływu czasu zaczyna między nimi iskrzyć. Mają odzyskać bombę i siostrę, która robi za sukę na smyczy Taha. Bomba miała zapalnik nastawiony na 24 godziny - zostały ze trzy. Zdążą? Kto będzie górą?
Może nie jest to szczyt filmu sensacyjnego, ale nic to. Perfekcyjnie skręcony film akcji ze scenariusza Luc Bessona i ze wspaniałymi popisami le parkour. Ciągle w biegu, ciągła walka i strzelanina i polityczna afera w podtekście, do tego okraszona niezłą, nowoczesną muzyką hiphopową. Ogląda się to doskonale, jak dla mnie wspaniałe kino akcji.

PS: I ta idiotyczna wrzuta CHWDP na polskim plakacie...

 

OCENA: ♦♦♦♦♦♦♦♦

poniedziałek, 08 listopada 2010, nomaderro

Polecane wpisy

SKALA OCEN: 0 - yyy... ale o co chodzi? ♦ - gniot nie warty nawet minuty ♦♦ - rzadka okazja zaśnięcia w połowie ♦♦♦ - niestety mało udane, kupa ♦♦♦♦ - od biedy może być ♦♦♦♦♦ - średni, bez szału ♦♦♦♦♦♦ - nawet dobry, można obejrzeć ♦♦♦♦♦♦♦ - dobry film, spokojnie można polecić ♦♦♦♦♦♦♦♦ - bardzo dobre, podobało mi się ♦♦♦♦♦♦♦♦♦ - świetny film, wybitnie polecam ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦ - absolutny klasyk